Most porcelanowy – estetyczne uzupełnienie jamy ustnej

Most porcelanowy

Most porcelanowy pomaga uzupełnić jamę ustną wskutek np. kilku ubytków. Jeśli postawimy na wysokiej jakości materiał, zadbamy też o estetykę uśmiechu – most może dopasować się do naturalnej kolorystyki zębów. Ile kosztuje most porcelanowy i jakie ma zalety? Rozważając uzupełnienie, warto poprosić zaufanego stomatologa o ocenę i przedstawienie szczegółowego planu działania.

Mosty protetyczne są propozycją dla osób, które np. złamały kilka sąsiadujących ze sobą zębów lub utraciły je na skutek postępującej próchnicy. To wskazówka dla każdego, kto zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem nie byłby implant. Implant warto zakładać w przypadku braku pojedynczych zębów. Implant może też być filarem dla mostu – nie będzie wymagał szlifowania, które następuje wtedy, kiedy filarem są naturalne zęby.

Dowiedz się więcej, jak działają mosty porcelanowe!

Ile kosztuje most porcelanowy?

Most porcelanowyO tym ile kosztują mosty porcelanowe decyduje przede wszystkim rodzaj mostu, ale też indywidualne cenniki gabinetów stomatologicznych.

Ceny w większych miastach będą wyższe niż te w mniejszych miejscowościach m.in. ze względu na ilość pacjentów i warunki ekonomiczne miasta.

Żadne uzupełnienia protetyczne nie są refundowane przez NFZ, w związku z czym trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych:

 • Most porcelanowy na podbudowie metalowej – od 500 do 700 złotych zapłacimy za tradycyjne uzupełnienie mostu.
 • Most porcelanowy na cyrkonie – to koszt między 2 000 a 3 500 złotych. Jest droższy niż most na podbudowie metalowej ze względu na użycie cyrkonu, który zostaje kolorystycznie dobrany do naturalnego odcienia zęba.

Planując uzupełnienia, zdarza się, że wymagane jest wcześniejsze wkręcenie implantu zębowego.

To dodatkowy koszt w wysokości od 2 000 do 4 000 złotych – również zależny od materiału i konkretnej praktyki dentystycznej.

Most porcelanowy – wskazania do założenia

Most porcelanowy, tak jak większość działań stomatologicznych, ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Zaleca się założenie mostu w sytuacjach:

 • co najmniej 3 ubytków zębowych.
 • licznych przebarwień koron zębów.
 • zapobiegania próchnicy i infekcjom.
 • zapobiegania zaniku kości.
 • poprawy wady zgryzu.

Jeśli w jamie ustnej zęby są nadmiernie zniszczone, występują zaawansowane choroby dziąseł, korzeni lub błon śluzowych, most porcelanowy nie powinien być zakładany. Najlepszą decyzję podejmie stomatolog, który obejrzy i zbada zęby. Dla bezpieczeństwa i zachowania funkcji zębów, musi on wykluczyć pacjenta z grupy przeciwwskazań.

Most porcelanowy – czy warto zainwestować?

Jakie miejsce wśród ofert poprawiających estetykę i zdrowie uśmiechu zajmuje most porcelanowy – czy warto w niego inwestować? Oprócz zalet estetycznych, most porcelanowy poprawia też naturalne funkcje jamy ustnej, zabezpiecza przed zanikiem kości szczękowej, rozwojem infekcji i chorób przyzębia oraz błon śluzowych. To ważny, medyczny powód, zachęcający do skorzystania z technologicznych możliwości dzisiejszej stomatologii – niezależnie od miejsca, w którym wystąpił problem.

Przygotowania do założenia mostu nie wymagają więcej niż dwóch wizyt. Pierwsza skupia się na wykonaniu zdjęć RTG i szlifowaniu zębów (jeśli nie jest to implant), druga na poprawkach. Pacjent przychodzi do gabinetu po raz trzeci, aby zacementować most porcelanowy i praktycznie cieszyć się nim do końca życia. Warunkuje to codzienna, podstawowa higiena jamy ustnej – szczotkowanie, nitkowanie i płukanie płynami (najlepiej z chlorheksydyną). Dla całkowitego usuwania bakterii, warto kupić specjalną skrobaczkę do czyszczenia języka. Regularne kontrole u lekarza dentysty również pomogą w zachowaniu pełnego zdrowia i jakości nowego uśmiechu.

5 (100%) 6 ocen artykułu

10 Komentarze

 1. Bardzo dobry artykuł na temat mostów porcelanowych. Bardzo dużo się z niego dowiedziałem. Myślę, że na takim most decydowałbym się dopiero od braku co najmniej 3 zębów :d

 2. Myślę, że mogę tutaj polecić klinikę stomatologiczną K2Dental w Gdańsku gdzie właśnie miałem zakładany taki most porcelanowy i jestem mega zadowolony z pracy stomatologa, który co do minimetra dopasował mi most do reszty zębów 🙂

 3. Z tego co widzę to w internecie piszą, że taki most porcelanowy jest tańszy niż implanty. Owszem jest, ale nie jest to moim zdaniem alternatywa dla implantów, ponieważ ja bym nigdy nie chciał aby mi piłowali sąsiednie zęby żeby specjalnie most zakładać… serio już wolę dopłacić trochę więcej do tego interesu i wstawić sobie implant zębowy.

 4. A ja jestem w stanie zapłacić każde pieniądze aby mieć zdrowe i ładne zęby. Tylko rzecz w tym, że nie zawsze ilość wydanych pieniędzy przekłada się na jakość. U jednego taki most porcelanowy może być tani i będzie zrobione dobrze, a u drugiego może być mega drogo i w dodatku spartaczy robotę..

 5. Ja również wybrałem most porcelanowy ze względu na stan moich zębów. Jeden był całkowicie do wyrwania a dwa sąsiednie do leczenia plus były nadłamane.. Most porcelanowy był idealnym rozwiązaniem.

 6. Ważne jest aby jak najszybciej uzupełnić braki w uzębieniu, a czy to będzie most porcelanowy czy implant zębowy zależy już od sytuacji danego pacjenta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*