Wygładzenie zmarszczek – retinol na zmarszczki

Kremy zawierające w składzie przeróżne witaminy są popularne od lat. W preparatach przeciwzmarszczkowych (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon) stosuje się głownie witaminy C, E oraz A. Nie bez powodu są nazywane strażnikami młodości. Często na opakowaniu możemy przeczytać, że dany specyfik zawiera retinol. Ale co to właściwie oznacza?

Retinol to pierwotna forma witaminy A. W kosmetyce od innych retinoidów odróżnia go wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo używania. Inne pochodne witaminy A mogą podrażniać skórę, wywoływać łuszczenie i zaczerwienienia. Z drugiej strony inne, na przykład palmitynian retinylu, działają słabo. Retinol to zdrowy kompromis między drażniącym kwasem retinowym a substancjami o słabszym działaniu.

Retinol na zmarszczki

Pierwsze efekty kuracji retinolem widoczne są od razu. Początkowo jest to efekt poprawy stanu naskórka. Cera poddawana jest działaniu złuszczającemu – zniszczona warstwa naskórka zostaje usunięta. Wtedy twarz zaczyna wyglądać młodziej. Po kilku tygodniach zmiany dotyczą głębszych warstw. Najważniejszym działaniem jest zwiększenie liczby fibroblastów, kolagenu oraz elastyny. Struktury skóry zostają odbudowane, staje się ona bardziej miękka, gęsta, jędrna, elastyczna i nawilżona. Część zmarszczek zostaje spłycona, a niektóre znikają w ogóle.

Retinol działa nie tylko na zmarszczki. Doskonale regeneruje skórę, ale buduje też warstwę ochronną. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne, jak na przykład słońce. To właśnie nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne stanowi jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry. Retinol skutecznie zapobiega powstawaniu poparzeń. Pomaga też w szybkiej regeneracji, w razie nadmiernej ekspozycji.

Retinol działa też doskonale na inne problemy, z którymi borykają się panie w różnym wieku. Jednym z nich są przebarwienia. Retinol poprzez swe zdolności złuszczające i regenerujące sprawia, że zmniejsza się rozmiar melanocytów. To właśnie te komórki stoją za produkcją barwnika skóry. Zredukowane zostają ilości melaniny, dzięki czemu przebarwienia się zmniejszają. Ponadto retinol świetnie wpływa na mikro krążenie. Skóra staje się dotleniona i odżywiona, a co za tym idzie – zyskuje świeży, zdrowy kolor.

Retinol może być stosowany przez osoby w różnym wieku. Panie około 20. roku życia docenią jego działanie antybakteryjne, regulujące pracę gruczołów łojowych oraz redukujące podrażnienia i wypryski. W przypadku cery mieszanej, przetłuszczającej się, skłonnej do wyprysków, poprawi się jej stan. Retinol pomoże w pozbyciu się przebarwień oraz będzie stanowił doskonałą terapię zapobiegającą powstawaniu zmarszczek w przyszłości. Panie około 30. docenią go za działanie zapobiegające powstawaniu zmarszczek, likwidujące te drobne oraz za nawilżenie. Z kolei po 40. zaobserwować można działanie wyraźnie spłycające zmarszczki, regenerujące, nadbudowujące strukturę skóry oraz uelastyczniające.  Ponieważ retinol uwrażliwia na słońce, powinien być stosowany na noc. Szczególnie w początkowym okresie kuracji, w wyniku kontaktu ze słońcem, może dojść do podrażnienia. Stosując retinol na noc, rano najlepiej nakładać łagodny krem nawilżający, gdyż w początkowej fazie może wysuszać skórę. Z upływem czasu retinol poprawi nawilżenie poprzez stymulację produkcji kwasu hialuronowego.

Wybierając krem z retinolem, należy pamiętać o kilku zasadach. Jest on bardzo czuły na światło, powietrze oraz temperaturę. Dlatego też powinien znajdować się w aluminiowej, wyciskanej tubie lub nieprzezroczystym słoiczku z pompką. Aby działanie retinolu było zauważalne, ale nie zbyt podrażniające, jego stężenie powinno wynosić od 0.25% do 1%.

Retinol to najbardziej przyjazna dla skóry forma witaminy A. Pokochają go panie w różnym wieku i z różnymi problemami skóry. Równie dobrze zapobiegnie powstawaniu zmarszczek w przyszłości, jak i zredukuje te, już istniejące.

Bibliografia

1. Nusgens B.V., Humbert P., Rougier A., Zewnętrzne zastosowanie witaminy C, 2002
2. Wojnowska D., Juszkiewicz-Borowiec M., Chodorowska G., Wpływ menopauzy na starzenie się skóry, 2006
3. Tazbir M., Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry, 2012

Oddaj swój głos.

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*